Najlepsze polskie seriale ostatnich lat

vuassistance

Często niestety polskie filmy czy seriale są niczym bonusy bez depozytu w kasynie – trudno na nie trafić. Wiąże się to z tym faktem, że mamy zdecydowanie za dużo słabych produkcji, które po prostu zalewają rynek i skutecznie przykrywają dobre dzieła. Postanowiliśmy jednak przyjrzeć się temu, które polskie seriale faktycznie zasługują na uznanie. Oto nasza subiektywna lista najlepszych produkcji.

Wataha

Zaczynamy od jednego z największych polskich hitów ostatnich lat. Serial produkcji HBO emitowany bądź dostępny był na platformie w wielu krajach na świecie, gdzie spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Mamy tu do czynienia z polskimi strażnikami granicznymi pracującymi w bieszczadzkim regionie, przy granicy z Ukrainą. Wiktor Rebrow w pożegnalnym dniu byłego komendanta placówki jako jedyny cudem przeżył zamach bombowy, w którym giną nie tylko jego przyjaciele, lecz i żona. Musi się zatem odnaleźć w nowej rzeczywistości. Tymczasem z Warszawy do śledztwa wysłana zostaje młoda prokurator, która od początku ma podejrzenia, że Rebrow był zamieszany w zamach. Wiktor po powrocie do pracy nie tylko musi zająć się codziennymi obowiązkami, lecz także rozpoczyna prywatne śledztwo. Wkrótce odkrywa niewygodną prawdę o swoich dawnych kolegach i żonie. Serial ten doczekał się trzech bardzo dobrych sezonów. Jego ogromną zaletą jest fabuła, zdjęcia, obsada, muzyka. W znakomity sposób ukazane zostały w nim Bieszczady, typowy wschodni klimat i kultura. Oglądając każdy kolejny odcinek, ma się tylko ochotę wyruszyć w te dzikie góry.

Kruk. Szepty słychać po zmroku

Tym razem przenosimy się w zupełnie inny region, jednak nadal we wschodnich i słowiańskich klimatach. Serial produkcji Canal+ to przede wszystkim produkcja kryminalna, z wątkami detektywistycznymi. Na Podlasiu zostaje porwany chłopiec, wnuk lokalnego milionera. Z pomocą lokalnym jednostkom zostaje wysłany Adam Kruk, policjant specjalizujący się w porwaniach i zaginięciach. Adam jednak niechętnie wyrusza do Białegostoku, gdyż będzie musiał zmierzyć się z trudną przeszłością. Okazuje się bowiem, że to jego rodzinne strony, a chłopak przez pewien czas mieszkał w miejscowym sierocińcu, w którym działy się bardzo złe rzeczy. W międzyczasie poznajemy jego przyjaciela Sławka, który ma zły wpływ na zachowanie głównego bohatera. Z czasem jednak odkrywamy, że Sławek nie do końca może być tym, za kogo go mamy. Również i w tym przypadku ogromnym atutem serialu są zdjęcia, ukazujące dzikie i wielu nieznane tereny Podlasia. W Kruku pojawiają się również wątki religijne, dawnych obrzędów, ludowych wierzeń. Nie można też zapominać o bardzo dobrej obsadzie aktorskiej, zarówno na pierwszym, jak i drugim planie. 

 

Ślepnąc od świateł

Na naszej liście kolejna produkcja HBO. W tym wypadku akcja głównie dzieje się jednak w Warszawie. Kuba to diler narkotyków, który żyje według określonych zasad. Pracuje dla Jacka, ma stałych klientów, schematy kontaktów z nimi. Jego życie zmienia się wraz z podrzuconymi przez znajomych na przechowanie narkotykami. W tym samym czasie po wielu latach z więzienia wychodzi Dario, groźny i szalony gangster. Kiedy Kuba myśli o zmianie życia, wylocie do Argentyny wszystko w jego poukładanym życiu zaczyna walić się jak domek z kart. Nieoczekiwanie największy wpływ na bohatera i jego dalsze losy będzie miał właśnie Dario. Serial ten jest adaptacją książki Jakuba Żulczyka o tym samym tytule. Ponownie jak w poprzednich przykładach, największym atutem są tu zdjęcia i aktorzy. Jan Frycz w roli Daria jest wręcz rewelacyjny, przez co można jego postać nazwać jedną z najlepszych w historii polskich seriali. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *